Бостон го испрати Вокер во Оклахома Сити

Кемба

Плејмејкерот Кемба Вокер од наредната сезона ќе игра во Оклахома Сити Тандер. Бостон одлучи да го замени за Ал Хорфорд и Мозес Браун, како и пик на драфтот во 2023 година.

Хорфорд ќе се врати во редовите на Селтикси. Тој ќе биде присуството под обрачите кое ѝ фалеше на екипата во изминатата сезона.

Вокер нема да жали за трејдот, со оглед на тоа што има загарантирани 73 милиони долари во наредните две сезони. Изминатата сезона ја помина со повреди на коленото, кои му овозможија да настапи само на 43 натпревари.

Најзвучни отсуства беа оние против Бруклин, во првото коло од овогодишниот плеј-оф.