„Бомба“ од Минхен: Грег Монро го засилува Баерн

Грег Монро

Екипата на Баерн Минхен уште една сезона по ред склучува соработка со НБА кошаркар.

Ако минатата година тоа беше Дерик Вилијамс, ова лето договор е потпишан со центарот Грег Монро. 29-годишникот доаѓа од тимот на Филаделфија 76ерс, а претходно настапуваше за Торонто, Феникс, Милвоки и Бостон.

Кариерата во најсилната кошаркарска лига ја започна во Детроит во 2010 година. Досега одигра над 600 натпревари, на кои оствари просек од 13,2 поени и 8,3 скока.

Баварците со овој потег најавуваат дека ќе бидат конкурентни и во Евролигата.