Атланта и Њу Орлеанс со победи дојдоа до плеј-ин финалиња во НБА лигата (ВИДЕО)

Кошаркарите на Атланта Хокс и Њу Орлеанс Пеликанс се пласираа во финалето на плеј-ин фазата каде што ќе се судрат со Кливленд Кавалирс и Лос Анџелес Клиперс кои беа поразени во своите дуели. 

Атланта беше убедлива против Шарлот, славеше со 132-103 и така дојде на чекор до плеј-офот. Натпреварот тргна со минимално гостинско водство, но бргу Хокси ја презедоа иницијативата и поведоа. Предноста драстично порасна во вториот дел, за на крајот да дојде до висок триумф од +29.

  • Атланта Хокс - Шарлот Хорнетс: 

Ламело Бол од поразениот табор беше најефикасен со 26 поени, додека Треј Јанг запиша „дабл-дабл“ ефект со 24 поени и 11 скока. 

Планиран триумф запиша и домаќинот во „Смути Кинг Центар“ во Њу Орлеанс, во пресметката со Сан Антонио (113-103). Спарси парираа и имаа стартна предност, ама и тие лесно го препуштија приматот на противникот. Пеликанс со сигурна игра ја исполнија целта и закажаа дуел со екипата од Калифорнија. 

  • Њу Орлеанс Пеликанс - Сан Антонио Спарс: 

Си-Џеј МекКолум со 32 и Брендон Инграм со 27 поени го водеа домаќинот до овој триумф, додека Васел со 23 беше најефикасен кај Сан Антонио. 

Последните две плеј-ин средби се закажани за ноќта меѓу петок и сабота.