Атанасов: Ќе решаваат финеси, ќе се бориме до последниот атом од силите

Македонската клупска кошарка се наоѓа пред викендот на одлука. Нашиот шампион МЗТ Скопје гостува во Суботица на возратниот натпревар од полуфиналната серија на плеј-офот на АБА2 лигата.

Домашниот пораз од 73-78 не ги обесхрабрува кошаркарите и тренерот Васе Атанасов.

„Нема предавање, без разлика што мечот ќе го почнеме со стартна негатива. Изминатава недела работевме на исправање на покажаните слабости, како и на пронаоѓање нови начини како би можеле да го изненадиме силниот противник. Наша цел е да се бориме до последниот атом енергија, да дадеме максимум и да пробаме да вратиме на идентичен начин.

Нема да биде лесно, Спартак Суботица е квалитетен тим со голем буџет и големи амбиции, но тоа нема да значи дека нема да ги примораме сериозно да се испотат ако сакаат да дојдат до финалето. Очекувам возбудлив и до крај неизвесен меч во кој пак ќе решаваат финеси“, рече тренерот Атанасов.

Дуелот во Суботица се игра в сабота од 19:00 часот.