ВИДЕО: Асистенција со очи на Дончиќ, Словенецот сам го победи Милвоки

Лука Дончиќ го сруши личниот рекорд по бројот на асистенции во НБА лигата, Словенецот вгради 19 одлучувачки пасови во својот „трипл-дабл“ ефект против Јута. Далас Маверикс го совлада тимот на Милвоки Бакс со 136-132, а баш кога се „кршеше“ резултатот во продолжението Лука ја протна топката помеѓу нозе, а Клебер со забивање и дополнително слободно фрлање ги дотолчи „џезерите“.

  • Асистенцијата на Дончиќ за забивањето на Клебер: 

Дончиќ покрај 19-те асистенции, натпреварот го заврши и со 36 поени и 14 скока.