Ашаданов: Да бидеме самокритични ако сакаме да сме дел од европскиот врв

Женската сениорска репрезентација на Македонија со пораз ги стартуваше квалификациите за Евробаскетот 2023 година. Имавме одлично прво полувреме во Хале, и водство (30-26). Но и сериозен пад во играта во второто, во кое фаворизираниот тим на Германија ги казни сите грешки на нашата селекција за да направи пресврт и да победи. На крајот и со преубедливи 74-41 во првиот натпревар во кој Александар Ашаданов беше на кормилото на нашата најдобра женска селекција.   

„Неблагодарно е доколку кажам дека не сум задоволен од желбата на овие девојки кои го оставија срцето на терен во првото полувреме. Хендикепот под кошевите (26 офанзивни скока на пеотивникот) и физичката (не)подготвеност го даде своето во второто полувреме. Сепак нема место за алиби. Кошарката е игра која се игра 40 минути и доколку сакаме да сме во рангот со најдобрите ќе мораме да бидеме самокритични. Евидентен беше недостатокот, особено во рекетот, на Бонер и на Кметовска, но одиме понатаму. Се надевам дека ќе можеме да сметаме на нив за мечот во недела, против БиХ“, искоментира Ашаданов по првите 40 минути од квалификациите за Европскиот шампионат.

В недела нашиот национален тим ја пречекува Босна и Херцеговина и ќе се обиде да ја запише првата победа во квалификациите.