• Македонските хокејари добија многу тешка група за Мундијалот

  Македонската репрезетација во инлајн хокеј на мраз доби многу силна група во квалификациите за Мундијалот во Братислава. Ќе мораме да направиме подвиг во Австрија за да обезбедиме пласман на големиот собир.

 • Хокеарите на Металург немаат решение за Спартак

  Најдобриот македонски хокеј клуб Металург претрпе убедлив пораз од српскиот Спартак со 2-8, во второто коло од Балканската лига на турнирот во Софија. Претходно, клубот од Суботица и на скопскиот турнир го победи нашиот првак. 

 • Хокеарите на Металург убедливи против Славија Софија во Балканската лига

  Хокеарите на Металург, во натпревар од вториот турнир од Балканската аматерска хокеарска лига кој се одржува во Сараево, убедливо ја совладаа бугарска Славија со 10-2. Уште од самиот почеток металурзите одиграа сигурно, не дозволувајќи им на хокеарите од Бугарија да се надеваат на друго освен висок пораз.

 • Овечкин ја мина границата од 500 гола

  Првиот стрелец на НХЛ тимот Вашингтон Кепиталс, Александар Овечкин успеа да ја мине границата од 500 постигнати гола во Националната хокеарска лига на САД и Канада. По двата негови гола во убедливата победа со 7-1 против Отава синоќа, рекордот е соборен.

 • Македонските хокеари во квалификации за СП во инлајн хокеј

  Македонската репрезентација во хокеј на ролери, ќе настапи на квалификации за место кое води на Светското првенство во инлајн хокеј, кое ќе се одржи во Братислава, 2017 година.

 • Хокејарите на Металург слават постигнат гол Хокеј на мраз

  Хокејот пак е во мода во Македонија!

  Три дена и три уживања на мразот во СЦ „Борис Трајковски“ потсетија дека во нашата земја има и хокеј на мраз, и тоа со многу добар квалитет. На првиот турнир од Балканската лига, кој се играше во Скопје, Металург се претстави во светло издание и доби два од трите натпревари. Сите без исклучик видоа квалитет и витештво и вистинска штета е што само еден од овие турнири ќе се одигра во нашата земја. Сепак „пиратите“ со победите против босанскиот и бугарскиот претставник покажаа дека хокејот не е повеќе баук во нашата земја. 

 • Втора победа во Балканската лига за хокеарите на Металург

  Хокеарите на Металург ја забележаа втората победа на стартот од Балканската лига, на турнирот кој денес заврши во Скопје. „Пиратите“ утрово славеа во дуелот против Славија Софија со 4-2. Скопјани одиграа квалитетен дуел, во кој до победата стигнаа благодарение на одличната последната третина.

 • Хокеарите на Металург со прва победа во Балканската лига

  Хокеарите на Металург, по поразот од Спартак Суботица во првиот натпревар од Балканската хокеарска лига, денес славеа победа против тимот на Вукови од Сараево со 4-1 (1-0, 2-1,1-0). Головите за Металург ги постигнаа Стефан Децковски и Лукас Урбас Петров.

 • „Пиратите“ загубија на стартот од Балканската хокејарска лига

  Хокејарите на Металург загубија од Спартак Суботица со 2-3 (2-1 0-0 0-2) во првиот меч од новата Балканска лига, која стартуваше во Скопје. 

 • ХК Металург, домаќин на првенецот во Балканската лига

  Започнува Балканската лига во хокеј и тоа со турнир кој ќе се игра во нашиот главен град, овој викенд. Турнирот започнува утре и ќе трае до крајот на викендов. Во лигата ќе учествуваат само четири екипи и секоја екипа ќе организира по еден турнир.

Pages