• Канада во драматичен меч го совлада САД за финале на СП во хокеј

  Актуелниот светски шампион во хокеј на мраз, селекцијата на Канада ќе има шанса да ја брани титулата, откако во полуфиналето од СП во Русија, во возбудлив и до крај неизвесен натпревар славеше над соседот САД со резултат од 4-3 (2-0, 1-3, 1-0).

 • Финска преку домаќинот Русија обезбеди место во финалето од СП во хокеј

  Селекцијата на Финска е првиот финалист на СП во хокеј на мраз во Русија, откако во полуфиналето славеше над домаќинот Русија со резултат од 3-1 во третини (0-1, 3-0, 0-0).

 • САД - Канада и Финска - Русија се полуфиналните двојки од СП во хокеј

  Познати се полуфиналните двојки на Светското првенство во хокеј на мраз кое се одрж,ува во Русија откако синоќа заврши последниот четвртфинален дуел, во кој Канада беше убедлива над Шведска со 6-0.

 • Македонската инлајн хокеј репрезентација доби нови противници во квалификациите за СП

  На еден месец пред стартот на квалификациите за пласман на СП, репрезентацијата на Македонија во инлајн хокеј доби нови противници, откако беше извршенa повторна ждрепка по откажувањето на Ирска.

 • Селекторот Внук го објави списокот на хокеари за квалификациите за СП

  Македонската хокеј репрезентација денес ги доби термините за настап на квалификациите за Светско првенство во инлајн хокеј за 2017 година во Братислава. Арената Стеиндорф во Австрија од 21 до 25 јуни ќе биде местото каде што македонските хокеари ќе вкрстат најпрво со хокеарите од Латвија и Србија, а доколку успеат да ги победат двата натпревари, ќе продолжат да разигруваат со победниците од другите две групи за пласман на Светско првенство. Од девет репрезентации на првенството ќе се пласира само една.

 • Над 50.000 фанови на Фролунда приредија невиден спектакл за освоената титула на тимот

  Познавајќи ги временските услови во скандинавската држава, Шведска очигледно е зошто хокејот им е најпопуларен спорт на Швеѓаните. Доказ плус е и прославата на шампионскиот трофеј на екипата на Фролунда, кога на градскиот плоштад се собраа над 50.000 фанови. Овој клуб и неговите фанови чекаа цели 11 години да го повторат големиот успех од домашното хокеарско првенство, па затоа навивачите на Фролунда приредија голем спектакл, проследен со непрекинато навивање и големо пиротехничко шоу. 

 • ХК Металург со ефект од три порази и една победа се враќа од Белград

  Хокеарите на Металург викендов во Белград настапија на последниот турнир од регуларниот дел во хрватската инлајн лига, каде што забележаа ефект од три порази и една победа. „Пиратите“ сепак ја исполнија задачата по која што заминаа во Белград, со оглед на тоа што дојдоа до една победа, која им недостигаше за место во плеј-оф фазата која започнува во месец мај, а која ќе се игра во Загреб. 

 • Металург Магнитогорск нов шампион на КХЛ

  Руски Металург Магнитогорск е новиот шампион во Континенталната хокеј лига (КХЛ), откако во седмиот натпревар од финалната серија на гостински терен во Москва славеше над ЦСКА со резултат од 3-1.

 • Познати двојките на НХЛ плеј-офот

  Официјално заврши регуларната сезона на НХЛ лигата и со победата на Анахајм над Вашингтон решена е и последната дилема при распределбата на двојките во плеј-офот. Во мечевите од првото коло се среќаваат:

 • Петров и Стoпар ги продолжија договорите со Ал Аин Тебс од Дубаи

  Македонските хокеј репрезентативци Александар Петров и Јуре Стопар и идната сезона остануваат во Обединетите Арапски Емирати откако ги продолжија своите договори со Ал Аин Тебс од Дубаи. По крајот на сезоната, и обврските со сениорскиот тим, од денес се наоѓаат на кратка пауза во Скопје, а нивното присуство во нашиот главен град го искористивме за краток разговор.

 • Момент за историја: Кинезите влегуваат со свој клуб во КХЛ!

  Од ден на ден свесни сме на се поголемото инвестирање во спортот од страна на Кина. Најновата информација која што пристигна денес говори дека најсилната хокеј лига на мраз во Европа, КХЛ од новата сезона ќе биде побогата за тимот на Ред Стар Кунлун од Пекинг.

 • ХК Металург со пораз по пенали од Славија ја заврши сезоната во БИХЛ

  Хокеарите на Металург со пораз по пенал серијата од Славија ги завршија настапите во регионалната БИХЛ лига оваа сезона. Мечот во регуларниот дел заврши 3-3, по третини (1-1, 0-0, 2-2), но по изведување на пеналите клубот од Бугарија славеше со 5-4. Ова беше втор меч викендов за Металург решен по пенали, откако вчера среќата беше на нивна страна во триумфот над Вукови. Воедно ова за клубот од Софија беше реванш за поразот во Суботица, кога на ист начин тогаш Металург славеше.

 • Голманот Илиевски одново херој: Металург по пенали подобар од Вукови

  Хокеарите на Металург дојдоa до првата победа на завршниот турнир од регионалната лига во Софија, откако вторпат сезонава се радуваа на победата по изведување на пенали. Попладнево во главниот град на Бугарија беше совладан составот на Вукови од Босна и Херцеговина. Откако во регуларниот дел мечот заврши нерешено 4-4 по третини (1-1, 2-2, 1-1) беа изведувани седум серии на пенали, по кои „пиратите“ славеа со 7-6.

 • Спартак пресилен за хокеарите на Металург во Бугарија

  Македонскиот првак во хокеј на мраз Металург денес е поразен во првиот натпревар од последниот четврт турнир на регионалната хокеј лига од Спартак Суботица со 9-2 (2-1, 5-0, 2-1). Последниот турнир се одржува во Софија, а нашиот тим ќе настапи исклучиво со домашни играчи.

 • ХК Металург со играчи од сопствен погон на завршниот турнир во Софија

  Македонскиот претставник во регионалната хокеј лига на мраз, Металург на последниот четврт турнир, кој викендов ќе се одигра во Софија, Бугарија ќе замине исклучиво со домашните играчи.

 • Канаѓаните го преслушаа Металург, нашите хокејари стекнаа големо искуство

  Откако во првиот денешен натпревар, младинската екипа на хокеј клубот Металург беше поразена од тимoт на Асоцијација на хокеј без граници, клуб кој доаѓа од Монтреал, Канада, истата судбина во вториот денешен дуел го снајде и сениорскиот тим кој беше поразен со резултат од 9-2 во третини (6-0, 1-1 и 2-1).

 • Хокеј на мраз

  Младите канадски хокејарски надежи пресилни за Металург

  Во првиот дел од хокејарскиот спектакл на лизгалиштето во СЦ „Борис Трајковски“ младинскиот тим на Асоцијација на хокеј без граници, клуб кој доаѓа од Монтреал, Канада беше подобар од младинскиот тим на Металург со 6-3 (1-0, 3-1, 2-2). Поквалитетниот тим од Канда доминираше, иако и нашите млади хокејари не беа без свои адути. Веднаш по овој меч следеше и сениорскиот дуел на Металург и Асоцијацијата Хокеј без граници од Монтреал.

 • Хокеарите на Металург на мегдан со Монтреал од Канада

  Утре со почеток од 19.30 часот на лизгалиштето СЦ „Борис Трајковски“, хокеарите на Металург ќе одиграт контролен натпревар против младинскиот тим на Асоцијација на хокеј без граници, клуб кој доаѓа од Монтреал, Канада.

 • Викендот се играше хокеј и во Скопје

  Покрај настапите на хокеарите на Металург во Суботица и во Загреб, викендот се играа натпревари и во нашиот главен град Скопје. Комбиниран тим од ветерани и млади хокеари, под името Македонски лавови одиграа два пријателски меча против екипата МЕТУ Анкара од Турција.

 • Александар Овечкин влезе во легендата и им се заканува на Грецки и Гартнер

  Русинот Александар Овечкин стана само третиот хокеар во историјата на НХЛ лигата со 30 или повеќе голови во 11 последователни сезони. Тој погоди против Филаделфија за победа на неговиот Вашингтон со 3-2. 

Pages