ВИДЕО: Александар Овечкин влезе во легендата и им се заканува на Грецки и Гартнер

Русинот Александар Овечкин стана само третиот хокеар во историјата на НХЛ лигата со 30 или повеќе голови во 11 последователни сезони. Тој погоди против Филаделфија за победа на неговиот Вашингтон со 3-2. 

Вејн Грецки и Мајк Гартнер се останатите двајца на таа листа. Овечкин со последниот гол синоќа се доближи на само два гола од Патрик Кејн, кој е во овој момент е лидер на листата на стрелците во тековната сезона.

Рекордите на Овечкин го прават најефикасен руски хокеар во НХЛ, а стотици асови од оваа земја играле преку барата.

Р