ВИДЕО: Тампа Беј се избори за финале, за Стенли Купот ќе се бори со Њујорк Ајлендерс

Хокеарите на Тампа Беј се пласираа во финалето на НХЛ лигата, откако во шестиот меч од финалето на Истокот дојдоа до четвртата победа во пресметките со Њујорк Ајлендерс.

Тампа извојува победа од 2-1 по продолженија и ја заврши серијата на Истокот со 4-2 во победи. 

Серијата за освојување на Стенли Купот ќе започне за неколку дена, а за титулата ќе се борат Тампа Беј и Далас, најуспешна екипа во Западната конференција.