ВИДЕО: Тампа Беј ја одбрани титулата во НХЛ лигата

Најсилната хокеарска лига во светот има старо-нов шампион. Имено, хокеарите на Тампа Беј Лајтнинг го одбранија Стенли купот, откако во финалната серија во пет натпреври ги победија Монтреал Канедијенс со 4-1.

Петтиот дуел од серијата, Тампа Беј го доби со 1-0, а стрелец на голот за титула беше Рос Колтон во втората третина.

За МВП на финалната серија прогласен е голманот на Тампа Беј, Андреј Василевски. Тој е првиот голман по пауза од девет години кој ја добил оваа награда.