ВИДЕО: Русија ги шокира Американците на СП во хокеј

Русија ја елиминира селекцијата на САД, победувајќи ја со 4-3 во четвртфиналето на Светското првенство во хокеј на мраз во Братислава. Никита Гусев со еден гол и две асистенции беше најзаслужен за победата на „Зборнаја“.

Канаѓаните беа пред елиминација, но се вратија од 1-2 и со голот Марк Стоун ја совладаа Швајцарија со 3-2. Противник на Канаѓаните во полуфиналето е Чешка, која во последната третина го скрши отпорот на Германците за убедлива победа од 5-1.

Финска го исфрли од турнирот актуелниот шампион Шведска со 5-4, благодарение на голот на Тимо Манинен во продолжението.

Чeтвртфинале:
Канада – Швајцарија 3-2 (0-1, 1-1, 1-0, 1-0)
Русија – САД 4-3 (2-0, 0-1, 2-2)
Чешка – Германија 5-1 (0-0, 1-1, 4-0)
Финска – Шведска 5-4 (1-2, 2-2, 1-0, 1-0)

  • Извештаи од натпреварите:

Русија - САД:

Канада - Швајцарија:

Чешка - Германија:

Финска - Шведска:

Полуфинале:
Канада - Чешка
Русија - Финска