НХЛ лигата уште не дала „зелено светло“ за учество на ѕвездите во Токио

Менаџерите на клубовите од НХЛ лигата, на годишниот состанок на лигата дискутираа за распоредот на следните сезони од регуларната сезона и плеј-офот.

Заменик-комесарот на НХЛ, Бил Дејл, кој е во комуникација со Интернационалниот олимписки комитет (ИОК), објави дека во моментот не е постигнат договор за учество на играчите на НХЛ на Летните Олимписките Игри во 2022 година.

Олимпијадата во 2022 година ќе се одржи во Пекинг од 4 до 20 февруари. Хокеарите од НХЛ не учествуваа на претходните игри во Пјонгчанг, на кои шампион стана руската репрезентација.