Американците елиминирани, Словачка слави полуфинале на ЗОИ

Репрезентацијата на Словачка приреди големо изненадување и победи против Соединетите Американски Држави и тоа по изведувањето на пенали (конечни 3-2).

Американските хокејари ги промашија сите пет обиди од пенал, а на спротивната страна Словаците искористија еден и се израдуваа на големиот успех.

Во полуфиналето словачката репрезентација ќе се сретне со Финска, а во второто полуфинале Русија го чека подобриот од дуелот меѓу Шведска и Канада.