Најдобриот голфер нема да настапи на ЛОИ, доби позитивен тест за коронавирус

Џон Рам, најдобриот голфер во светот, е позитивен на коронавирус. Шпанскиот спортист веднаш е изолиран и поради тоа нема да може да учествува на Олимписките игри во Токио, што е голем удар за него и олимписката делегација на Шпанија.

Оваа информација ја потврди Шпанскиот олимписки комитет со објава на социјалните мрежи, откако утрово сите спортисти беа изложени за задолжително тестирање на коронавирустот.

Рам е рангиран како најдобар голфер на планетата и беше еден од најголемите фаворити за освојување на златниот медал на Игрите.