Primary tabs

 • Рикардињо добива конкуренција! Патиас без гледање ја погоди мрежата

  Голот на Рикардињо на мечот против Србија пред два дена го обиколи светот како ретко видено ремек дело. Со тој гол сега ќе се споредуваат сите останати убави, важни и спектакуларни голови.

 • Италија го квалификува Азербејџан, во четвртфиналето голема пиринејска пресметка

  Вечерва со победата на Италија против Чешка со 6-0 заврши групната фаза на европското првенство во футсал во Белград. Азурите заедно со Шпанија, Русија и Србија се единствените три селекции кои имаат максимален број на победи. Нивната победа му помогна на Азербејџан да ја мине групната фаза. 

 • Футсал ЕП: Русија сè намачи и ја елиминира Хрватска

  Футсал репрезентацијата на Русија како првопласирана од групата Ц обезбеди пласман во четвртфиналето на ЕП во Белград. Покрај Русија, од истата група пласман понатаму обезбеди и Казакстан.

 • Србите посилни и од мајсторијата на Рикардињо

  Српската футсал репрезентација направи големо изнена дување и ја победи четвртата селекција од последниот шампионат во Антверпен, водена од феноменалниот Рикардињо (3-1). 

 • Рикардињо со гол за антологија во светот на футсалот

  Цела недела Белград и Европа говорат за Рикардињо. Португалскиот футсал репрезенатативец постигна ретко убав гол во мечот со Србија кој е во тек. Голот можеби потсеќа на головите на Бразилецот Фалкао.

 • Шпанија и Украина во четвртфиналето на ЕП во футсал

  Во второто коло на ЕП во футсал, кое се одржува во Белград (Србија), репрезентацијата на Шпанија ја совлада Украина со 4-1 (1-0). По денешната победа Шпанија како првопласирана и Украина како втора во групата обезбедија пласман во четвртфиналето од групата Б.

 • Новата футсал магија Рикардињо ја изведе на тренинг!

  Футсталот, можеби изгледа како лесна игра, но не е лесно да се игра. Тоа го докажува и потегот на португалскиот репрезентативец Рикардињо, кој на тренинг на својата репрезентација во „Арена“ ни приреди вистинска магија.

 • Брилијантен Рикардињо за убедлива победа на Португалија

  Рикардињо потсети дека е еден од најдобрите во својата професија. Со првиот хет-трик на Европското првенство во футсал, Португалецот ја однесе својата репрезентација во четвртфиналето, елиминирајќи ја Словенија (6-2).

 • Алекс Мерлин блесна во италијанското деби во Белград

  Бранителот на титулата европски првак во футсал, Италија со победа дебитираше во обидот да ја одбрани титулата. „Азурите“ во Белград убедливо ја совладаа селекцијата на Азербејџан со 3-0 (3-0).

 • Ромуло во половина минута го совлада Казахстан

  Еден од фаворитите за освојување на европското футсал злато, Русија многу потешко од што очекуваше, ја совлада селекцијата на Казахстан со 2-1 (2-1) во првиот меч на шампионатот. Во белградска „Арена“ двете репрезентации одиграа одличен меч, а клучна фигура во мечот беше Бразилецот Ромуло.

 • Шпанија авторитетно и победнички го почна футсал шампионатот на Европа

  Футсал репрезентацијата на Шпанија синоќа со победа го започна европскиот шампионат во Србија и ја совлада Унгарија со 5-2 во рамките на Б групата. Мигуелин постигна два гола, а Бебе, Андресито и автогол на Немет беа стрелци за Шпанија, а Дрот ги постигна двата гола за Унгарија.

 • Србија суперубедлива на дебито на ЕП во футсал

  Футсал репрезентацијата на Србија на отворањето на ЕП во Белград, убедливо ја совлада соодветната селекција на Словенија со 5-1 (1-1). Натпреварот се одигра пред 11.000 гледачи во „Арена“

 • Футсал мајсторија на која и Фалкао ѝ завидува

  Нова, фантастична футсал мајсторија ни доаѓа од Гватемала. Репрезентацијата на Гватемала на домашен терен пред полни трибини играше натпревар против селекцијата на Панама, а мечот го одбележа прекрасниот удар од пенал на домашниот играч Руиз. Погледнете ја оваа мајсторија на која сигурно ѝ завидува најдобриот футсал играч, Бразилецот Фалкао.

 • Се што треба да знаете за Футсал ЕУРО 2016

  Денес, во соседна Србија, започнува десеттото по ред Европско првенство во футсал. Домаќин ќе биде „Комбанк“ арената во Белград, каде 12 екипи ќе се борат за титулата.

 • Србија и „Арена“ спремни за спектаклот - ЕП во футсал

  Србија и белградска „Арена“ се спремни за Европското првенство во футсал, турнир кој претходните неколку години доживеа голема експанзија. Првенството ќе се одржи од 2. до 13. февруари 2016 година, а на истото се очекуваат нови возбудувања и интересни натпревари. Србија до сега била домаќин на многу големи европски и светски спортски збиднувања, но за прв пат оваа година таа ќе биде домаќин на ЕП во футсал. Македонската футсал репрезентација беше на чекор до пласман, но заради послаба гол-разлика не се квалификувавме. 

 • Започнаа подготовките во „Комбанк Арена“ за ЕП во футсал

  По завршувањето на Европското првенство во ватерполо, „Комбанк Арената“ по заедничкиот договор на УЕФА и Фудбалскиот сојуз на Србија, за кој УЕФА плати 250.000 евра, ќе биде преименувана во „Арена“ за потребите на ЕП во футсал, кое ќе се одржи од 2 до 13 февруари. 

 • Железарец убедлив на пролетниот старт

  Првакот Железарец го започна пролетниот дел од сезоната во најсилната македонска футсал лига со убедлива победа против екипата на СЕЕ Университи славеше со убедливи 9:0.

 • Денес почнува пролетниот дел од футсал шампионатот на Македонија

  Денес, со мечот Илирет – Велес, продолжува шампионатот на Македонија во футсал. Утре првакот Железарец го дочекува СЕЕ Университи на домашен терен во рамките на 10. коло. Сега шампионатот продолжува со засилено темпо, а најголем фаворит за титулата останува Железарец.

 • Фалкао повторно во елемент, овој пат сведок е Нене

  Футсал легендата Фалкао, уште еднаш ги покажуваа своите мајстории. Овој пат сведок беше неговиот пријател, Нене, кој своевремено беше член на ПСЖ, а моментално игра за тимот на Васко де Гама. Нене, иако и самиот има изјавено дека е голем мајстор со топката, свесен е дека господар со „малата топка“ е неговиот сонародник Фалкао. 

 • Скендеровски поднесе оставка, наскоро футсалот со нов предводник

  Иако федерацијата молчи, а и немаше никакви најави, Васко Скендеровски си поднесе оставка од селекторската функција во македонската футсал репрезентација. Скендеровски оставката му ја соопштил на претседателот Ѓорѓиоски.

Pages