Шведска не помогна, футсалците останаа без квалификации за СП

Футсал репрезентацијата на Македонија нема да игра во квалификациите за Светското првенство (СП) по комплетирањето на сите резултати во групната фаза.

Македонија ја победи Шведска на домашен терен и чекаше услуга од Италија. Требаше „аѕурите“ да ги победат Швеѓаните против кои важеа за фаворити на хартија, но не го направија тоа.

На гостински терен, Италија одигра ефикасно реми и меч кој заврши 7-7 против Швеѓаните. Така, Италија оди како лидер во третата квалификациска фаза за СП во футсал, а Шведска како втора ќе игра во квалификациите за светскиот собир.