Шкупи го доби дербито со Шкендија, нова победа за велешани

Футсалците на Шкупи извојуваа победа во дербито од седмото коло на шампионатот на Македонија, откако пред своите гледачи го совлада тимот на Шкендија со 9-3. Лесна победа извојува и второпласираниот Велес, кој го доби дуелот со Гемиџии 1903 со 7-3.

Надраматичен беше мечот меѓу Јувентус Серава и Железарец, а домаќините славеа со 6-5. Футсал екипата на Астибо славеше против Црна Река со 5-3, а СК Проект-Цико го надигра тимот на Кратово со 8-3. 

Со максимални седум победи, Шкупи е лидер со 21 бод, пет повеќе од Велес.