Русија го „здроби“ светскиот футсал првак, продолжува сонот на Иран

Светскиот првак Шпанија нема да може да ја одбрани титулата на Мундијалот во футсал, кој се одржува во Колумбија. „Црвената фурија„“ загуби од Русија со 6-2 (3-2, 3-0) и на убедлив начин „зборнаја“ го елиминира двојниот светски првак. Во полуфиналето покрај Русија, место има и за Иран кој веќе им зеде мерка на Јужноамериканците, па по Бразил, го елиминира и Парагвај со победа од 4-3 по продолжение (2-1, 1-2, 0-1).

РУСИЈА - ШПАНИЈА 6-2:

ПАРАГВАЈ - ИРАН 3-4: