Кратово слави пласман во првата футсал-лига

Футсалците на Кратово од наредната сезона ќе играат во првата лига затоа што го освоија првото место во второлигашката конкуренција.

Кратовчани имаат 66 бода на две кола до крајот и се наоѓаат на недостижни +8 во однос на второпласираниот Астибо. Во рамки на последното одиграно коло, Кратово со 7-6 славеше над Црна Река и официјално го завери прволигашкиот пласман.

Покрај што се пласираа во Првата лига, футсалците на Кратово ќе добијат и одличја затоа што беа најдобри во својата лига.