Италија го квалификува Азербејџан, во четвртфиналето голема пиринејска пресметка

Вечерва со победата на Италија против Чешка со 6-0 заврши групната фаза на европското првенство во футсал во Белград. Азурите заедно со Шпанија, Русија и Србија се единствените три селекции кои имаат максимален број на победи. Нивната победа му помогна на Азербејџан да ја мине групната фаза. 

Формирани се четвртфиналните мечеви кои ќе се играат в понеделник и во вторник.

Понеделник:

Србија - Украина

Шпанија - Португалија

Вторник:

Русија - Азербејџан

Казахстан - Италија