Футсалците со сила за само едно полувреме во Италија

Футсал репрезентацијата на Македонија доживеа втор пораз во квалификациите за Светското првенство (СП) на гостински терен.

По поразот кај Шведска, нашиот национален тим загуби и на гостувањето кај Италија (3-6). Футсалците на Скендеровски имаа хендикеп со повреди и имаа сила да се носат против фаворитот кој претходно го изненадија во Скопје само едно полувреме.

На паузата, беше 2-3 за Италијанците. Крстевски, Петровиќ и Ранготов беа стрелци за Македонија. Досега нашиот национален тим има само еден освоен бод, поради ремито со Италија во Скопје.

Во последното коло, Македонија игра дома со Шведска.