Футсалците на три секунди пред крај извлекоа реми со Италија!

Футсал репрезентацијата на Македонија го освои првиот бод во квалификациите за Светското првенство (СП). Нашиот национален тим на домашен терен ремизира против големиот фаворит Италија (3-3) со гол даден во последните секунди од мечот.

Во СЦ „Јане Сандански“ нашата најдобра селекција предводена од селекторот Скендеровски се спаси од пораз во заден час. „Аѕурите“ имаа предност и водеа со 1-3 на четири минути пред крајот, но со два гола сето тоа им падна во вода.

Гостите преку Мота и Ло Сисеро во првото полувреме имаа 0-2, а Рамадани пред паузата намали на 1-2, што беше резултат и на полувремето. На стартот на второто полувреме, Италија со нов гол на Мота дојде до 1-3. Сите мислеа дека гостите ќе триумфираат, ама прво Ло Сисеро си даде автогол во 36. минута, а на три секунди пред крајот погоди Крстевски за 3-3.

Македонија во првата квалификациска рунда загуби од Шведска на гостински терен.