Футсалците на Шкупи дебитираат во Макарска во главните квалификации за ЛШ

Шампионот на Македонија во футсал, екипата на Шкупи денес ја почнува мисијата во последниот филтер пред групната фаза на Лигата на шампионите. Чаирчани веќе се во Макарска (Хрватска) и попладнево ќе дебитираат во групата 6 во главните квалификации во Лигата на Шампионите.

Со дуел од 18:00 часот против ерменскиот тим Лео, футсалците на Шкупи ќе проверат до каде им се можностите сезонава на европско тло. Утре следува натпреварот со Омонија од Кипар, а на 11 октомври нашиот првак се среќава со домашниот тим на Ново Време од Макарска. Само најдобриот во групата продолжува во елитната фаза.

Футсал шампионот на Македонија значајно се засили и со недели се подготвуваше само за овој настап. Иако е аутсајдер, македонскиот шампион потајно се надева дека ќе изненади некој од фаворитите.