ВИДЕО: Футсал-легендата ХЕРОЈСКИ испратена - Фалкао „леташе“ на рацете на Иранците!

Еден од најдобрите футсалци во историјата, бразилскиот ас Фалкао го одигра својот последен меч во дресот на Бразил. На Светското првенство „кариоките“ доживеаа неочекувана елиминација од Иран, но и покрај тоа Фалкао беше испратен како легенда. Тој доби овации дури и од противничките футсалци, кои решија да го кренат в раце и да го фрлаат во воздух неколку пати. 

Фалкао ја заврши кариерата со хет-трик, но сепак, мечот против Иран заврши со резултат 4-4, а по изведување на пенали поуспешни беа Иранците. Популарниот Бразилец меѓу легендите замина на 39-годишна возраст и за националниот тим одигра 201 меч на кој постигна 339 гола. Тој беше активен во репрезентацијата на „кариоките“ од 1998 година и на трофејот на СП му се радуваше во 2008 и 2012 година. Фалкао четирипати е прогласуван за најдобар футсалец во светот (2004, 2006, 2011 и 2012), двапати ја има кренато Златната топка (2004 и 2008), а еднаш и се има радувано на Златната копачка (2004).