Божовиќ: Украина е фаворит, ние сме максимално подготвени да дадеме сѐ од себе

Футсал репрезентацијата на Македонија ќе биде домаќин на претквалификацискиот турнир за пласман на Светското првенство во 2020.

Во Скопје ќе гостуваат Косово, Словенија и Украина, а селекторот Иван Божовиќ откри на кои играчи ќе може да смета за трите клучни меча и какви се нашите шанси за пласман на светскиот собир наредната година.

„Сите што ќе настапат знаат дека мора да дадат и повеќе од своите можности за да оствариме позитивен резултат. Со играчите кои ги имаме на располагање се подготвуваме максимално и на терен ќе излеземе да дадеме сѐ од себе, се надеваме на резултатски добро отворање на турнирот.

За натпреварите од турнирот дефинитивно нема да сметаме на Даниел Де Соуса и Драган Петровиќ поради повреди, а тоа е сериозен удар за шансите на македонската репрезентација силно да се спротивставиме на репрезентациите во групата, посебно на словенечката селекција и да се бориме за второто место. 

Во вакви околности, без повредените Даниел и Петровиќ и со недоволно залечените Исмаили и Рамадан, Словенија е фаворит, но тоа не значи дека ќе се предадеме однапред.

Украина е топ фаворит за првата позиција и би било сензација доколку не го потврди тој статус“, вели селекторот на Македонија.

Првиот натпревар за нашиот национален тим ќе биде против Словенците, а ден подоцна ќе се сретнеме со најдобрите футсалци од Косово. За крај, в недела, ќе ги одмериме силите со репрезентацијата на Украина.