Божовиќ: Посакувам пласман на „фајнал-фор“ во следниот европски настап

Како никогаш поубедливо во историјата футсал екипата на Железарец ја одбрани титулата во домашниот шаммпионат, без да загуби ниту еден официјален натпревар. Тренерот на „зелените“ и селектор на нашата футсал селекција го анализираше периодот од осум месеци по кои неговата екипа дојде до шампионската тутула.

„Ова е втора титула за мене како тренер на Железарец. Сезоната беше долга и за играчите и за стручниот штаб. Прво ќе се одмориме и ќе видиме што ќе ни донесе ждребот на 8 јули во Нион. Откако ќе го видиме рангирањето на Железарец, кое ќе ја одреди позицијата, во вториот или третиот шешир, ќе започнеме со планирање на активностите за планирање на настапите во футсал Лигата на шампиони. Ќе одиме чекор по чекор, посакуваме можност за настап на „фајнл-фор“. Минатата година стигнавме многу блиску, сите во клубот се надеваме дека ќе не послужи спортска среќа и дека оваа година ќе ја израдуваме целата македонска спортска јавност со настап меѓу најдобрите четри екипи во Европа“, изјави тренерот на Железарец, Иван Божовиќ.

В недела во Битола „железарците“ ќе се обидат да стигнат до трофејот од Купот, а на патот до титулата им стои екипата на Јувентус Серава.