ВИДЕО: Аргентина го совлада Бразил и ќе игра ново мундијалско футсал финале

Во полуфиналето на Светското првенство во футсал, кое се одржа во Литванија, јужноамериканското дерби понуди голема драма и победа на селекцијата на Аргентина, која беше подобра од Бразил со резултат 2-1.

Сите голови беа постигнати во првото полувреме, а „гаучосите“ поведоа со 2-0 за само две минути. Во 11. минута Константино Вапораки изведе одлична соло акција, неговиот прв гол беше блокиран, но топката повторно дојде до него, па овој пат погоди низ нозете на голманот Леонардо (1-0).

Следуваше уште една ефикасна комбинација на Аргентинците, откако од десната страна проби Ресија и реализираше за двојна предност. Бразилците возвратија малку подоцна, откако Ферао намали на 2-1.

  • Извештај од натпреварот: 

Аргентинците ќе имаат можност да ја одбранат титулата светски шампион, освоена во 2016 година, кога ја совладаа Русија. Во финалето ќе играат против подобриот играч од дуелот Португалија - Казахстан, кој е на програмата вечерва.