• Фаворитите според планот во Купот на Македонија во футсал

  Комплетирани се осминафиналните натпревари од футсал Купот на Македонија, а фаворитите на хартија немаа потешка задача да се пласираат меѓу најдобрите осум.

 • Футсал

  Македонија по потежок пат ќе бара место меѓу футсал-елитата

  Футсал репрезентацијата на Македонија доживеа пораз на домашен терен од Норвешка (1-2) и патот до квалификациите за Европското првенство (ЕП) кое ќе се игра во 2020 година ќе мора да го бара преку бараж. Норвежаните губеа во поголемиот дел од мечот, но со два гола во второто полувреме го свртеа дуелот во своја корист. Така, завршуваат како лидери во групата и одат понатаму како најдобра селекција, додека Македонија завршува на второто место и ја чека бараж. Ждрепката за баражот за квалификации за ЕП 2022 ќе биде на 13 февруари во Нион, Швајцарија.

 • Футсалците шокирани од Норвешка, ќе играат бараж за квалификации за ЕП

  Футсал репрезентацијата на Македонија доживеа пораз на домашен терен од Норвешка (1-2) и патот до квалификациите за Европското првенство (ЕП) кое ќе се игра во 2020 година ќе мора да го бара преку бараж.

 • Футсал

  Македонија со Скендеровски ја прекина црната резултатска низа

  Футсал репрезентацијата на Македонија со победа ги отвори претквалификациите за Европското првенство (ЕП) и минимално (0-1) славеше над селекцијата на Велс во рамки на првото коло од турнирот во Скопје. Островската селекција се покажа како доста тврда, а нашиот национален тим со еден гол успеа да го скрши отпорот од страна на противникот. Новиот селектор Скендеровски успеа да ја врати Македонија на победнички пат, затоа што пет дуели по ред во сите конкуренции нашите футсалци беа без триумф. Следниот дуел за Македонија е за два дена, кога нашите футсалци играат против Норвешка во борба за првото место.

 • Футсалците тргнаа со победа, Дандан го реши Велс

  Футсал репрезентацијата на Македонија со победа ги отвори претквалификациите за Европското првенство (ЕП) и минимално (0-1) славеше над селекцијата на Велс во рамки на првото коло од турнирот во Скопје.

 • Скендеровски: Разнишана ни е самодовербата, но не бегаме од фаворитската улога

  Можеби нашите футсалци беа разочарани по лошиот претходен циклус за Мундијалот, но веќе следува нова шанса за поправен испит. Следната недела во Скопје почнуваат претквалификациите, а со тоа и нова ера во нашиот футсал. Имено, Васко Скендеровски се врати на селекторското место и на натпреварите против Норвешка и Велс ќе биде хендикепиран и ќе настапи без Адријан Мицевски, Драган Петровиќ и Мартин Тодоровски, тројцата отсутни заради повреда.

 • Футсалците со проверени сили во претквалификациите за ЕП

  Македонската футсал репрезентација утре ги започнува подготовките за претквалификацискиот турнир за пласман во главната рунда од квалификациите за Европско првенство во 2022 година. Македонската репрезентација е домаќин на групата во која се наоѓаат Норвешка и Велс.

 • Ваков „фер-плеј“ ретко се гледа - не даде гол поради повреден противник

  Шпанското футсал првенство важи за едно од најдобрите на стариот континент. Од шампионатот на Пиринеите доаѓа прекрасен момент кој целосно го отсликува спортскиот дух на играта.

 • Шкупи против Овче Поле, Велес на гости кај Карадаку во футсал Купот

  Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) преку ждрепка ги одреди паровите за осминафиналето во футсал Купот на Македонија.

 • Футсал светот на нозе, Рикардињо најави дека во јуни ќе менува клуб

  Шесткратниот најдобар футсал играч на светот Рикардињо ја шокира шпанската јавност со изјавата дека на крајот од сезоната ќе си замине од екипата на Интер Мувистар.

 • Скендеровски се врати во футсал репрезентацијата на Македонија

  Васко Скендеровски, некогашниот селектор на футсал-репрезентацијата, повторно ќе работи со најдобрите футсалци откако Управниот одбор на ФФМ го назначи за старо-нов предводник на националниот тим.

 • Футсалците добија група со Норвешка и Велс во евро-претквалификациите

  Македонската футсал репрезентација ги доби противниците за претквалификациите за Европското првенство во Холандија во јануари 2022 година. Нашите футсалци добија подносливи ривали, а ќе бидат и домаќини на групата.

 • Кавадарци доби футсал клуб, градот почна нова спортска приказна

  Кавадарци како спортски град доби нов колектив, во името на КМФ Клими, футсал клуб кој стартува да се натпреварува во второлигашкиот шампионат.

 • Божовиќ најави оставка, македонскиот футсал ќе добие нов селектор

  По неуспешните квалификации за Светското првенство во футсал и трите порази во три натпревари, селекторот на нашата футсал репрезентација Иван Божовиќ најави дека ќе се повлече од кормилото на нашата футсал селекција. 

 • Футсалците со „петка“ од Украина ги завршија мундијалските квалификации

  Футсал репрезентацијата на Македонија доживеа пораз во последниот натпревар од квалификациите за Светското првенство (СП) во 2020 година и прими пет гола од фаворитот во групата Украина (5-1).

 • Разочарување во Скопје: Футсалците загубија и од Косово

  Футсал репрезентацијата на Македонија ги загуби шансите за пласман во наредната фаза од квалификациите за СП 2020, затоа што во вториот дуел изненадувачки загуби од Косово (5-7), селекција која влезе во втората рунда од претквалификациите.

 • Футсал

  „Змајчeките“ се покажаа како голем залак за десеткуваната Македонија

  Футсал репрезентацијата на Македонија лошо стартуваше во квалификацискиот циклус за Светското првенство (СП) во 2020 година и на турнирот кој се игра на домашен терен, во првиот натпревар загуби од Словенија (1-6). Селекторот Иван Божовиќ се соочи со големи проблеми и повреди на клучни играчи непосредно пред стартот на турнирот, а тоа беше евидентно во нашата игра. Словенија беше далеку подоминантна и направи исчекор кон едно од местата кои водат во наредната рунда. Следен дуел за нашите футсалци е закажан утре попладне, од 17:30 часот против Косово, додека последниот меч е на 27 октомври против главниот фаворит во групата Украина.

Pages