Знаете ли колку пати екипи од иста држава играле во финале од ЛШ?

Валенсија

Англиската доминација во Лигата на шампионите ја потврдија Манчестер Сити и Челзи, со пласманот во големото финале во тековната сезона.

По осми пат екипи од иста држава ќе се борат за популарниот „долгоушко“. За Англија ова е третпат да има двајца финалисти во иста сезона од елитното клупско натпреварување.

Листа екипи од иста држава во финале на Лигата на шампионите:

Натпреварот за титула оваа година ќе се одигра во Истанбул на 29 мај.