ВИДЕО: Затоа го посакува Зидан - Азар со потег кој ретко се гледа на фудбалските терени

Репрезентацијата на Белгија успешно ги започна квалификациите за пласман на ЕУРО 2020, откако на домашен терен ја совлада Русија со 3-1.

Повторно лидер на Белгијците беше Еден Азар, кој освен двата погодоци имаше и потези со кој ги одушеви фановите. Еден од нив беше навистина впечатлив и веднаш стана хит на социјалните мрежи.

  • Потегот на Белгиецот кој не така често се гледа на фудбалските терени:

Одличното издание на Азар против Русија сигурнo дека ќе биде уште поголема препорака за Зинедин Зидан да се обиде да го доведе Белгиецот во редовите на Реал Мадрид, klub кој очајно бара лидер на тимот по заминувањето на Кристијано Роналдо.

Европско првенство, Квалификации, Група I
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 БелгијаБелгија 8 8 0 0 30:1 29 24
2 РусијаРусија 8 7 0 1 27:4 23 21
3 КипарКипар 8 3 1 4 13:12 1 10
4 ШкотскаШкотска 1 8 3 0 5 11:17 -6 9
5 КазахстанКазахстан 1 8 2 1 5 9:13 -4 7
6 Сан МариноСан Марино 8 0 0 8 0:43 -43 0