Вулгарна изјава на канадскиот селектор „Сега одиме да ги е**ме Хрватите!“

Шокантната изјава на канадскиот селектор по мечот на неговата репрезентација на Мундијалот. Џон Хердман избра прилично необичен начин да ги мотивира своите избраници по несреќниот пораз од Белгија (0-1) на стартот на Мундијалот, а во пресрет на пресметката со Хрватска која е закажана за четири дена.

Хердман на теренот ја употреби вулгарната фраза „да ги е** Хрватите“, која подоцна ја потврди и на телевизија.

„Само што им ја покажав статистиката на фудбалерите. Им кажав дека тие припаѓаат овде и дека одиме да ги е**ме Хрватите. Тоа е наједноставниот начин инашата следна мисија“, повтори Хердман.

Канаѓаните упатија преку дваесет удари кон голот на Куртоа, а не реализираа и пенал, Евентуален пораз против светскиот вицешампион за нив ќе значи веројатна елиминација пред последното трето коло од групат Ф на Светското првенство,

Состави

Domenico Tedesco

3-4-3

    Џон Хердман

    3-4-3