ВИДЕО: Вудмен одбрани пенал, Англија првпат стана светски младински првак!

Фудбалската репрезентација на Англија до 20 години оствари голем успех за фудбалот на Островот, откако во финалето на Светското првенство (СП) со 1-0 (1-0) ја совлада репрезентацијата на Венецуела и се искачи на светскиот фудбалски трон.

Младите надежи на „гордиот албион“ до титулата дојдоа за прв пат во својата историја, а историскиот гол го постигна Доминик Калверт-Левин кој успеа да стрела во 35. минута.

Исто така, херој е и голманот Фредерик Вудмен, затоа што имаше неколку одлични интервенции, а најзначајна беше онаа во 74. минута кога го одбрани ударот на Пенаранда од белата точка.

Англичаните досега на СП за фудбалери до 20 години имаа едно трето место (1993) и едно четврто место (1981). „Гордиот албион“ ѝ го зема тронот на Србија која во 2015 во финалето го совлада Бразил.

Третото место на СП У20 го освои Италија која по изведување на пенали со 4-1 славеше над Уругвај (0-0 регуларен дел).