Витрините фатија прашина, знаете ли колку долго Јунајтед е без трофеј?

Се чини дека Манчестер Јунајтед под палката на менаџерот Ерик тен Хаг конечно се врати на вистинскиот пат и по долго време стана конкурентен во борбата за трофеи. Сепак, „црвените ѓаволи“ ќе мора да одат постепено, чекор по чекор, па ќе имаат можност да ја тргнат прашината што веќе неколку години се таложи во витрините за трофеи на „Олд Трафорд“ во најмалку важното натпреварување на Островот - Лига купот.

Токму во гореспоменатото натпреварување Јунајтед го освои последниот трофеј, во 2017 година, победувајќи уште еден полуфиналист оваа година, Саутемптон. Сепак, сега на пат кон „Вембли“ е Нотингем Форест, заедно со клубот од Манчестер, единствениот од преостанатите четири тима кој знае како е да се освои Лига купот.

Сите квоти во MOZZART за натпреварот Нотингем Форест - Манчестер Јунајтед

„Шумарите“ се без трофеј од златната ера на Брајан Клаф кога ги освоија сите четири Лига купови во историјата на клубот. Сепак, за да застанат пред Јунајтед, ќе мора да ја прекинат својата неславна серија против клубот од црвениот дел на Манчестер. Имено, Форест го нема поразено Јунајтед од 1994 година. Оттогаш двата клуба се сретнале осум пати во сите натпреварувања, а тимот од Вест Бридгфорд само еднаш успеал да остане непоразен. Од преостанатите седум дуели, Јунајтед доби шест со минимум три гола разлика, исто како што беше случај пред еден месец во првенството.

Оттогаш, Форест ја подигна својата форма, губејќи само еден од нивните шест натпревари во сите натпреварувања, но тешко дека ќе може да земе скалп на распуканата чета на Ерик тен Хаг, која постигна најмалку два гола во седум од последните девет натпревари на сите фронтови.