Виљареал стои на патот на Челзи до нов европски трофеј

Челзи ги загуби последните три Суперкупа на УЕФА, а сега, против Виљареал,  доколку го освои пехарот, има можност да влезе меѓу десетте најтрофејни клубови на Стариот континент.

Новата сезона започна одамна, со квалификациските натпревари за Лигата на шампионите и Конференциската лига, меѓутоа ние во претходните години се навикнавме дека со Суперкуп на УЕФА и официјално започнуваат европските натпреварувања.

Минатата сезона ја одбележаа Челзи во Лигата на шампионите и Виљареал во Лигата на Европа. Дојде моментот да го добиеме апсолутниот шампион на Стариот континент. Трофеј кој нема такво значење како двата што ги освоија минатата пролет, но престижот и добриот почеток се облог што гарантира сериозен мотив. Ова е петто финале на Суперкупот на Европа за Челзи, прво за Виљареал. „Сините“ не се сеќаваат по добро на последните три, бидејќи беа поразени од Ливерпул, Баерн и Атлетико Мадрид (двапати на пенали), додека далечниот триумф над Реал (1998) помладите навивачи не успеаја да го „регистрираат“.

Сите квоти за натпреварот од Суперкупот на Европа

Ова ќе биде посебен момент за Томас Тухел и за неговиот млад тим. Во исто време, посебен мотив треба да биде тоа што со освојување на Суперкупот тие можат да влезат во клупските анали како генерација што му овозможи на Челзи пробив во ТОП 10 европски великани во однос на бројот на континентални трофеи.

И можеби уште поважно - со новиот, осми европски пехар, „сините“ го престигнуваат Манчестер Јунајтед на таа листа (8-7), така што само Ливерпул останува пред нив од англиските клубови. Генерално, само Ајакс (10), Јувентус (10), Баерн (12), Ливерпул (13), Барселона (14), Милан (17) и Реал Мадрид (22) би имале повеќе трофеи од клубот од „Стемфорд Бриџ“.

Челзи сè уште плива по позитивниот бран од финалето на Лигата на шампионите во мај. Добрата работа на фудбалскиот пазар (успешно завршената мисија за враќање на Ромелу Лукаку) го подобрува чувството на удобност во и околу клубот, и таков амбиент може да биде клучен пред големите натпревари.

Челзи не загуби во подготвителниот период, а Виљареал не победи никого. Се игра на „Виндзор Парк“ во Белфаст - уште еден „детаљ“ од корист на англискиот тим. Ако зборуваме за адутите на „жолтата подморница“, тогаш секако се добрите резултати против екипите од Премиер лигата (особено минатата сезона; на патот до трофејот ги победија Арсенал и Манчестер Јунајтед), но и Унаи Емери, односно неговиот речиси совршен настап во финалињата - 10 трофеи од 11 учества.