„Вечното“ дерби за крај на годината во Србија

Вечното дерби е секогаш важно, но претстојниот дуел меѓу Партизан и Црвена Звезда (среда, 18:00 часот) ќе биде поинтересен од повеќето претходни поради многу причини. Пред се, поради малата бодовна разлика, на семафорот на стадионот во Хумска ќе се најде неофицијалната титула есенски шампион. Во еден момент се чинеше дека избраниците на Игор Дуљај ќе имаат се во свои раце, бидејќи цела есен имаа предност, во еден момент дури и капитални шест бода.

Како и да е, Парната локомотива сериозно почна да кочи во последно време. Само еден триумф во претходните четири натпревари во Моцарт Бет Суперлигата ја доведе Црвена Звезда да дојде на половина чекор од зимската титула. „Црвено-белите“ врзаа пет победи во првенството, но далеку од тоа дека импресионираат и дека имаат добра полусезона. Навивачите бараат тимот на Барак Бахар конечно да одигра на своето ниво и да ги залечи раните од Лигата на шампионите со победа на непријателска територија.

Сите квоти во MOZZART за натпреварот Партизан - Црвена Звезда

На стадионот во Хумска во среда ќе се прекине една традиција. Партизан на победа во дербито за бодови чека повеќе од четири години, односно од 22 септември 2019 година. Од друга страна, во текот на шестгодишната доминација, Црвена звезда не славеше во натпреварите во кои црно-белите беа домаќини. Последен пат „црвено-белите“ тоа го направија во февруари 2016 година, кога стрелци беа Луис Ибањез и Уго Виеира.

Во претходниот период јавноста беше разочарана од настапите на двете страни во најголемиот меч во српскиот фудбал. На претходните пет од шест вечни дербија беше 0-2 гола. Сепак, сегашната ситуација, односно играчкиот кадар и системот на игра на двете екипи гарантираат голови. Впрочем, ниту Игор Дуљај, ниту Барак Бахар не можат да се пофалат со добра дефанзива. На последните пет средби Партизан капитулира единаесет пати. Од друга страна, ГГ е редовна појава кога е во прашање српскиот шампион. Црвена Звезда на последните девет натпревари во Моцарт Бет Суперлигата ја задржа само една мрежа чиста.

Гледајќи го целосниот квалитет, црвено-белите се во предност. Сепак, во поголемиот дел од есенската сезона Партизан играше подобро, односно со повеќе страст и емоции, што може да биде одлучувачко во оваа пресметка. Ова ќе биде трето вечно дерби за Игор Дуљај. Во пролетната полусезона забележа пораз на „Рајко Митиќ“ (0-1) и реми без голови во Хумска. Црвена звезда е, гледајќи ги шансите, фаворит, но головите овојпат треба да бидат во преден план. Некако сè укажува дека ќе ги има најмалку три. Исто така, голема е веројатноста дека ќе бидат совладани и двата голмани.