„Вечно“ дерби број 173: Битка на Црвена Звезда и Партизан за старт на плеј-офот

Црвена Звезда игра за нова шампионска титула, Партизан за опстанок во шампионската трка! На овој начин може да се најави 173. „вечно дерби“ (сабота, 18:00 часот), кое воедно ќе претставува предигра за полуфиналето на Купот во кое ќе играат истите ривали, на истото место, на 24 април.

Гледајќи исклучиво на моменталниот момент и расположението на двата тима, Црвена Звезда е апсолутен фаворит, ако може да се употреби таков термин во најголемиот меч на српскиот фудбал. Избраниците на Владан Милојевиќ врзаа седум натпревари без примен гол, имаат седум бода предност и играат многу сигурно. На другата страна, Партизан „калибрира“ во последно време. Со поразот на Баново брдо, црно-белите значително се оддалечија од шампионската титула, а пред тој дуел значително се мачеа.

Сите квоти во MOZZART за натпреварот меѓу Црвена Звезда и Партизан

Сепак, мора да се има предвид дека избраниците на Игор Дуљај и претходно беа аутсајдери, па во декемврискиот меч славеа против Црвена Звезда, а во март со малку среќа извојуваа нерешено на најголемиот српски стадион (0-0). Проблем за црно-белите е фактот што се неизвесни настапите на најдобриот стрелец на тимот, Матеус Салдања, како и на најдобриот играч на сезоната, голманот Александар Јовановиќ. Црвена Звезда не славеше на претходните три вечни дербија, иако неговиот стадион дефинитивно му е црвено-бела тврдина. Клубот од Хумска последен пат славеше во соседството во 2017 година, кога ја освои титулата. Оттогаш на Маракана се одиграни десет лигашки дерби. Црвена звезда победи на пет натпревари, со пет нерешени.

На претходните пет натпревари на Црвена Звезда беше 2-3 гола. На тие натпревари не блескаа играчите во црвено-бело, но дефанзивно изгледаа многу добро. Партизан многу осцилира и крајно неблагодарно е да се каже што можеме да очекуваме од црно-белите. Особено што на гостите ќе им биде одземена помошта и со суспендираниот шеф на стручниот штаб Игор Дуљај. Во претходните две дербија сезонава беше ГГ3+. Покрај головите имаше и многу шанси. Партизан нема што да брани, а доколку сака да остане конкурентен во борбата за титулата ќе мора да нападне. Од друга страна, Црвена Звезда има сериозен напаѓачки потенцијал и ако ѝ се даде многу простор, може да биде незгодна. Тука Црвена звезда е фаворит, но можеби најдобро е да се избегне конечниот исход и да се почитува овосезонската традиција и да се потпрете на головите. Тие би можеле да бидат во мрежите на двајцата голмани. Така, кецот е поблиску, но прв избор се головите.