Васоски: Фаворити сме и ќе победиме, ама мора да бидеме претпазливи

Екипата на Сараево игра променливо на стартот од пролениот дел од сезоната. Четата на македонскиот стратег Александар Васоски на последните пет натпревари има само две победи, а во рамките од 25. коло пред себе го има тимот на Рудар кој е во голема криза.

Поранешниот предводник на Вардар и Академија Пандев е свесен дека Рудар Приједор е квалитетен тим и дека не треба да ги залажува тоа што е последен на табелата.

„Сараево е голем фаворит на овој натпревар, но мораме да почнеме без калкулации и уште од првата минута да пробаме да го скршиме нивниот одбранбен блок. Имаат добра транзиција. Мораме да ги гледаме нивните контра напади, Сантос и Амоа се ужасно брзи и од нив доаѓа најголемата опасност. Затоа мораме да балансираме со нападот и одбраната. Сараево е фаворит и ќе го добие натпреварот“, изјави Васоски.

По 24 одиграни кола Сараево е на четвртата позиција со 36 бода, дури 27 помалку од лидерот Зрињски.