ВИДЕО: ВАР за првпат на СП - Франција поведе, Австралија израмни од пенал

Големиот фаворит за титулата, селекцијата на Франција одигра лоши први 45 минути во стартниот меч од Светското првенство против Австралија. 

Избраниците на Дешамп не ги оправдаа очекувањата на фановите, но сликата ја поправија на старот на вториот дел, кога Антоан Гризман од пенал донесе водство за „галските петли“ и тоа по интервенција на ВАР технологијата. Милиган стартуваше токму врз фудбалерот на Атлетико Мадрид, па по прегледувањето на снимките уругвајскиот арбитар Куња се одлучи да досуди најстрога казна за европскиот гигант. 

Сепак, по само три минути и Австралија доби удар од 11 метри, кој во гол го претвори капитенот Миле Јединак. 

СП, Група Ц
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 ФранцијаФранција 3 2 1 0 3:1 2 7
2 ДанскаДанска 3 1 2 0 2:1 1 5
3 ПеруПеру 1 3 1 0 2 2:2 0 3
4 АвстралијаАвстралија 1 3 0 1 2 2:5 -3 1