Ванче Шиков продолжува во четвртфиналето на Купот со Австрија Виена

Тимот на нашиот Ванче Шиков, Австрија Виена се пласира во четвртфиналето на Купот на Австрија, по победата над тимот на Алтач со 2-1. Нашиот репрезентативец го одигра целиот натпревар и притоа ја носеше капитенската лента. Следен противник во Купот на Австрија е тимот на Сент Полтен, член на втората австриска лига. 

За екипата на Австрија по доаѓањето во 2014 година, нашиот репрезентативец има 32 настапи на кои има постигнато 2 гола. Со добрите игри во последните натпревари ја доби и капитенската лента, која претставува големо признание за самиот играч.