Ван Гал: Сè што требаше да направиме, направивме добро против Катар

Селекторот на холандската фудбалска репрезентација Луј ван Гал руши рекорди по враќањето на селекторската функција на трикратните светски вицешампиони. Победат против Катар со 2-0 го потврди првото место во групата и подоцна се испостави дека го избегна и англискиот национален тим во осминафиналето.

Еден од највозрасните селектори на Мундијалот по натпреварот рече:

„Во суштина, сè што требаше да направиме, направивме добро. Секогаш може да биде подобро, но постигнавме два добри гола, што е убаво да се види. Единствената маана е што бевме премногу внимателни во поседот. Понекогаш е тешко да се носи дресот на холандската репрезентација. Тоа го видов кај некои играчи“, изјави Ван Гал на прес-конференцијата.

Селекторот го пофали Депај, кој почна од првата минута, откако долго време ја лечеше повредата оваа есен.

„Ми се допадна добриот настап на Мемфис. Учествуваше и во двата гола. Тој мора да игра добро ако сакаме да станеме светски шампиони. Тоа добро ниво го видовме во денешните 65 минути“, изјави Ван Гал.

Во осминафиналето од групата А се пласир, и Сенегал. со победа против Еквадор со 2-1. 

Состави

Луј ван Гал

3-4-1-2

    Феликс Санчез

    5-3-2