Унион и Херта ќе вкрстат копја во битката за Берлин

Пред падот на Берлинскиот ѕид заедно пееја: „Hertha und Union – eine Nation”, (Херта и Унион, една нација). Оттогаш поминаа повеќе од три децении, бедемите се срушени, па така настанаа модерни некои други навивачки строфи погодни за градското дерби. Трибината на Унион, како на пример во 12. коло во Бундеслигата, сосема сме сигурни дека ќе навива да проработи Тиаво Авон, па најдобрата клупска инвестиција, поточно евтиниот пазар од Ливерпул, да донесе радост на дерби натпреварот во германската престолнина.

Сите квоти во Mozzart за натпреварот меѓу Унион и Херта

Елем, во последното дерби во април, ни донесе Х како врата. На тој исход гледаме како еден во низата фактори поради кои сме склони да прогнозираме уште еден изедначен натпревар. Секако, треба да има и надигрувања, бидејќи Херта и овојпат, како и на крајот од минатата сезона, не се бори за спас на бундеслигашкиот статус. Ова ѝ дава шанса да игра на слабостите на домаќините. Тренерот Урс Фишер мора да го искористи својот личен авторитет за да го извлече Унион од летаргијата што настана поради слабиот резултат во Конференциската лига. Во последно време ги мачат поразите од Баерн во лигата и Феенорд во Европа, а потоа и нерешените средби со Келн. На тоа ќе пука Херта, која во натпреварот влегува по ремито со Леверкузен, кое го обезбеди со голот на Стеван Јоветиќ, црногорскиот центарфор е најистурен во формацијата 4-2-3-1, која ја претпочита тренерот Пал Дардаи.

Квоти за останатите натпревари во Бундеслигата

Иако традицијата е измамничка категорија, вреди да се спомене дека Унион ја победи Херта само еднаш во последните пет натпревари во кои беше домаќин. За тоа време четири пати беше верификуван типот ГГ, што ќе биде и наша визија за типот на овој натпревар. Дополнително, со преполовена шанса за грешка во исходот, добро ни звучи двојна шанса засилена со голови.