ВИДЕО: Украина е ограбена за пенал, судијата ја испрати Италија на ЕП 2024?

Европскиот шампион Италија ќе ја брани титулата на ЕП 2024, меѓутоа големи полемики отвори моментот во финишот на мечот во Леверкузен против Украина, во кој „аѕурите“ го освоија потребниот бод, но можеше да биде поинаку.

Се играше 93. минута кога Кристанте го фаулира Мудрик во казнениот простор, но судиите оценија дека нема најстрога казна. Украина протестираше, гневни се и фановите кои тврдат дека тука морало да има најстрога казна.

Како и да е, Италија го преживеа гостувањето, па со тие 0-0 ќе игра на континенталниот собир.

Состави

Сергеј Ребров

4-1-4-1

    Лучијано Спалети

    4-3-3