УЕФА разгледува неколку казни за ФА поради инцидентите на финалето на ЕП

UEFA

Инцидентите за време на финалето на изминатото Европско првенство ја натераа УЕФА да отвори постапка против Фудбалската асоцијација на Англија (ФА).

По неколкунеделна истрага, Европската куќа на фудбалот одлучи да разгледа дополнителна казна за немилите настани пред „Вембли“. Голем број англиски фанови се обидоа насилно да влезат на трбините и тоа со физичка пресметка со обезбедувањето и полицијата пред стадионот во Лондон.

Се разгледуваат и случувањата за време на натпреварот, како исвиркувањето на италијанската химна, фрлањето предмети на теренот и користењето пиротехника.

Италија ја победи Англија по пенал тулето и се израдува на втората европска титула во својата историја.