УЕФА ги шокира Швајцарците, им закажа гостување во Нови Сад!

Фудбалската репрезентација на Швајцарија на 25 март ќе гостува во Нови Сад каде во рамките на квалификациите за ЕП 2024 година ќе одигра натпревар против Белорусија!

Ова е одлука на Европската фудбалска асоцијација (УЕФА), бидејќи Белорусија е под санкции и не може да игра натпревари на домашен терен. Причината е поддршката на оваа земја на Русија во конфликтот со Украина.

Сепак, одлуката да се игра во Србија е изненадувачка, со оглед на историјата на натпреварите меѓу Србија и Швајцарија на последните две светски првенства. Швајцарија ја елиминира Србија од понатамошното натпреварување и во Русија и во Катар. Тие дуели ги одбележаа инциденти и провокации во кои во главна улога беа Гранит Џака и Џердан Шаќири, швајцарски репрезентативци по потекло од Косово.

Останува да видиме дали УЕФА ќе остане на својата одлука, бидејќи јасно е дека Белорусија сигурно ќе има огромна поддршка во Нови Сад, а прашање е дали сè ќе помине без инциденти.