Уапсени 12 терористи во Брисел кои подготвувале напад за време на мечот Белгија - Ирска

Gol.mk на EURO 2016

Утрово во Белгија по силна полициска рација уапсени се 12 лица со образлоожение дека планирале терористички напад на денешниот меч од Европското првенство меѓу Белгија и Република Ирска во Бордо.

Имено белгиската полиција пребарала 42 куќи, 152 гаражи и на крајот пронашла 12 луѓе, кои учествувале во терористичките напади на Брисел во ноември минатата година. 

Не се откриваат детали, но мечот на белгиската репрезентацијата бил цел на терористички напади, кои полицијата во Белгија навреме ги спречила.