ВИДЕО: Турските напаѓачи го освоија Мец, Лил граби кон сензационална титула

Лидерот во францускиот фудбалски шампионат, Лил ја продолжи победничката серија и со триумфот од 0-2 (0-0) во Мец, во првиот натпревар од 32. коло на Лига 1, се доближи до историската титула. Домаќините не реализира пенал во првиот дел, па беа казнети со два гола на турските напаѓачи во продолжението.

  • Извештај од натпреварот: 

Сосема неочекувано Мец беше поактивен во првиот дел и пропушти шанса да го отвори резултатот. Во 17. минута судијата Турпин покажа на белата точка, но ударот на Арон Исак Леја го прочита и лесно го одбрани еден од најдобрите голмани во Лига 1. Мањан.

Пред крајот на првиот дел Мец имаше уште една голема шанса, но Фабиан Кентонц биеше непревизно, Од Лил немаше ни трага, ни гласа, па во 52. минута Папе Сар шутираше од работ на казнениот простор, но ударот заврши во блокот и спречи сигурен гол. 

Казната за домашните промашувања стигна во 60. минута, кога по акцијата на Ренато Санчез, на вистинското се најде високиот турски напаѓач Бурак Јилман и ја погоди мрежата на Оукиџа (0-1). Следеше збркан обид на Мец да се врати во натпреварот, но во финишот Зеки Челик од контра напад ги постави финалните 0-2.

Лил сега игра шест бода повеќе од ПСЖ, кој утре го игра својот натпревар од ова коло, на гостински терен кај Стразбург.