ТСЦ дебитира во евро-куповите против премиерлигаш

ТСЦ, првата, историска групна фаза на едно европско натпреварување ќе ја започне симболично - од колевката на фудбалот. Натпреварот во Лондон, на стадионот на Вест Хем, ќе претставува своевидно огнено крштевање за избраниците на Жарко Лазетиќ, кои имаа можност против Брага да добијат претстава што ги чека наесен. Гледајќи ја групата во која покрај тополчани и „чеканите“ се Фрајбург и Олимпијакос, јасно е дека распоредот не е поволен, но исто така без никакво размислување може да се каже дека пред вицешампионот во Mozzart Bet Superliga е првиот и најтежок тест во групната фаза.

Сите квоти во Mozzart за натпреварот меѓу Вест Хем и ТСЦ Бачка Топола

„Чеканите“ на одличен начин го отворија шампионатот и испуштија само два бода до претходниот викенд (на премиерата против Борнмут 1-1), но пред доаѓањето на ТСЦ на гости, нивното расположение делумно го расипа Манчестер Сити. „Граѓаните“ успеаја да го однесат целиот плен по пресвртот во Лондон, но самиот факт дека играчите на Вест Хем беа подобриот тим од тимот на Гвардиола во целото прво полувреме доволно говори за силата што ја поседуваат.

Квоти за останатите натпревари во Конференциската лига

Од друга страна, ТСЦ импресивно го отвори првенството и со учинок од шест победи и едно реми е актуелен лидер во домашниот шампионат. Паралелно со одличните игри на домашната сцена, сепак, тополчани претрпеа два порази од Брага во квалификациите за Лигата на шампионите, а токму игрите против португалскиот претставник се показател дека ТСЦ се уште е далеку од клубовите во кои се вклучени „чеканите“. Од таа гледна точка, секој различен исход освен победата на домашните ќе биде сензација и одличен резултат и за тополчани и за српскиот фудбал.