ВИДЕО: Тричко со гол најави пласман на АЕК Ларнака во четвртфиналето од Купот

Македонскиот фудбалер Иван Тричковски постигна нов гол на Кипар, овој пат во рамки на Купот на Кипар во дуелот против Неа Саламис (2-0).

Големиот фаворит по триумфот во првиот меч, ја потврди улогата и во вториот, а Иван Тричковски беше еден од стрелците. Македонецот успеа да погоди во 22. минута од мечот и во првиот дел да донесе предност. Триумфот го потврди Акоран во вториот дел.

Покрај АЕК Ларнака, пласман во наредната рунда обезбеди и АЕЛ Лимасол на Давор Здравковски и Кире Маркоски, со убедлива победа од 8-0 над Лакатамиас.