Трапановски на нова позајмица, оди во Викторија Жижков

Младиот македонски фудбалер Кристијан Трапановски својата кариера ќе ја продолжи во нов клуб, каде ќе биде позајмен за да се гради како првотимец.

18-годишниот фудбалер кој е роден во Битола, од Славија Прага на позајмица ќе се пресели во Викторија Жижков. Тимот тој го менува по инсистирање на матичниот клуб, кој бара Трапановски да игра редовно и да добива минутажа.

Крилото кое потекнува од фудбалската школа Талент од Битола, а потоа настапуваше и за Академија Пандев, минатата сезона ја мина исто така на позајмица, во словачки Татран Прешов.

Викторија Жижков се натпреварува во втората фудбалска лига на Чешка, а во ланската сезона заврши на 11. позиција.